Významy písní

Shenanigans

25. června 2006 v 21:30
SUFFOCATE: Je to o tom, jak jsou alkohol a drogy a cigarety destruktivní a návykový. Poznáte to z verše: "slipped into a coma again(znovu jsem upadl do komatu)". Říká to, že s tím předtím musel zkoušet přestat, a "Where's my organ donor lend a hand(kde je můj dárce orgánu, půjčí ruku)" ukazuje, že je psychicky udušený.
A/NEBO
Suffocate je o muži, který se absolutně všeho vzdal a trpělivě čeká na konec. Je to odraz toho, jak nás život dostává dolů a ve významu, je to o sebevraždě.
DESENSITIZED: Tento song byl napsán o internetu
YOU LIED: Je to o někom, kdo může říct, že lžou. Protože jejich příběhy jsou neuvěřitelné. Nemají dobrou výmluvu, a tak je jasné že lžou.
OUTSIDER: Tohle je cover od Ramones. A byl také uvedený na I Tribute to the Ramones.
DON'T WANNA FALL IN LOVE: Tento song je o tom, že se nechce zamilovat, protože nechce nikomu odpovídat.
ESPIONAGE: Instrumentální song, použitý v soundtracku k filmu Austin Powers 2: Špion, který mě vojel a také na traileru k filmu Scooby Doo.
SCUMBAG: Je celkově o špatném člověku. Billie a Mike ho napsali společně.
I WANT TO BE ON TV: Pravděpodobně o některých hloupých a materialistických celebritách.
A/NEBO
Prý je tento song coverem nějaké kapely Fang
A/NEBO
Je to myšleno jen jako chtít být slyšen a mít nějakou pozornost.
TIRED OF WAITING: Green Day coververze klasickýho Kinks songu. Tento song se objevil ve filmu Howard Stern: Private Parts...(ale newim českej název no:D)
SICK OF ME: Je to o tom, že spolu mají dva lidé poměr a chtějí ho ukončit, ale ještě se k tomu asi nedostali.
ROTTING: Tento song je o nechtění ?jednat? s bolestí a o utrpení na zemi a jen přání si to vše zahodit pryč....
A/NEBO
Je to o někom, kdo umírá a o tom jak chce být,když se bude naposled nadechovat...
DO DA DA: Když Greeni nahrávali songy k albu Insomniac, zkoušeli vymyslet vhodný název pro song Stuck With Me. Nahráli song nyní nazvaný "Do Da Da" asi ve stejnou dobu, a tento song se původně jmenoval "Stuck With Me", protože tyto slova se v tomto songu opravdu objevují. Ale ve studiu byl zmatek, a někdo označil třetí song na Insomniac jako "Stuck With Me". Když kapela objevila chybu, zapoměli vhodné jméno pro tento song, a tak to nechali. Později se rozhodli, že vydají pravé "Stuck With Me" jako b-side, a tak mu dali nesmyslný název "Do Da Da".
ON THE WAGON: On the Wagon je typický song Billieho. Popisuje, že je zamilovaný do holky(je možné, že myslel Adrienne, pže to bylo napsáno v tomto čase). Vždycky jí říká sladké věci, ale na druhou stranu dělá velký h....(XDD) A jeho nejlepčí omluvou je, že je příliš zmatený "cause it's been so long since I've been in love!" "on the wagon" je metafora pro lásku.
A/NEBO
Tento song je o masturbaci
A/NEBO
Tento song je o tom být v lihuXDD
HA HA YOU'RE DEAD: Tento song napsal Mike. Je to to osobě,která ublížila mnoha lidem....

album American Idiot

24. dubna 2006 v 16:03
Vysvětlení:
JOS/ Idiot of America: Jesus of Suburbia
Tunny: náhodná osoba, se kterou se St. Jimmy seznámil na ulici
The Underbelly: Parta ve které byli JOS i St. Jimmy
Mom and Brad: Rodiče od JOS. Otci říkal Brad, protože byl nevlastní a on mu říkal jménem.


American Idiot - Titulní píseň alba. V podstatě je o zmateném, dezorientovaném a vystrašeném klukovi, který je obklopen světem plným neporozumění. Nemá kam jít a je velmi nešťastný a zoufalý. Tento mládenec jménem Jesus of Suburbia zoufale vykřikuje píseň, kterou má slyšet celý svět: "Don't wanna be an American Idiot..." Pochopil, že uvízl v "redneck agenda" (buranském programu) a nemůže udělat nic, aby to změnil.

Jesus Of Suburbia (CITY OF THE DAMNED, I DON'T CARE, DEARLY BELOVED, TALES OF ANOTHER BROKEN HOME) - Každá postava má svůj song. Jesus of Suburbia se nám představí ve stejnojmenné písničce. Vypráví, jak byl vychovám v nenávisti i lásce, o své náladě, kamarádech a nejdůležitějších informacích. První část je představení: ""I'm the son of rage and love, the Jesus of Suburbia..." V části druhé volá o pomoc, nenávidí své město a celý svůj bídný život, který žije. Část třetí je o pocitu lhostejnosti, kterou JOS cítí k okolí a k sobě. V části čtvrté se JOS ptá, pro nikdo nechápe jeho upřímnost. Část pátá je poslední této hymny. JOS je znechucený, nasraný a rozhodl se opustit město i život, který žil. Proto odchází...

Holiday - JOS opustil své město a žije na ulici (Hear the sound of the falling rain...). Říká si, že utéci byla správná věc. Pořád se ale cítí sám a stranou společnosti. Ale vypadá to, že venku je sebevědomější a šťastnější. Je zde taky drobný politický význam v části "Zieg heil...", ale jde v podstatě jen o hulákání JOS a vyjádření jeho vlastní umírající víry v tento svět. Když říká, že chce jít na dovolenou ("on Holiday") myslím tím něco jako zdrhnout, utíkat pryč. A tím se dostaneme do Boulevard of Broken Dreams.

Boulevard Of Broken Dreams - JOS je venku sám. Chladné toulá se chladnými ulicemi. Nemá co dělat. Nemá kam jít. Pocit štěstí pominul a on kráčí osamocen. Všichni spí. Nikdo ho neslyší, nikdo se o něj nestará. Pořád se jen sám prochází.

Are We The Waiting? - Stále sám, JOS žije těžce. JOS podvádí sám sebe a pomalu ztrácí zdravý rozum. Ještě ke všemu přestává věřit v sám sebe. Už není králem na ulicích 711, nikdo ho tam nezná. On už není Jesus of Suburbia.

Teď nastává místo, kde se začíná příběh zamotávat. Nastupuje rozhněvaná, rebelská a naprosto ohromující píseň o vždy rozkošném St.Jimmym. Zdá se, že JOS se změnil v nového drzého punkáče. V St.Jimmyho. Ale Green Day oficiálně tvrdí, že JOS potkal St. Jimmyho kdesi na ulici. Ale to je sporné. Necháme na vás, jak si to vysvětlíte.

ST. Jimmy - Rychlý, lehký a kurevsky tvrdý. St. Jimmy.... patron všeho zakázaného. Je energický, tvrdý a schopný zabíjet. Zná všechny zkurvené punkáče široko daleko. Žije na ulici. Všudepřítomné lži a arogance. Je něco jako naprostý protiklad JOS, který je úplně nevinný a nezkušený v těchto věcech.

Give Me Novacaine - JOS se seznámil se St. Jimmym a spřátelili se. Berou spolu drogy, poflakují se spolu a JOS začíná být na St. Jimmym závislý. Nevnímá nikoho jiného. Give Me Novacaine je vlastně o experimentování s drogou a o tom, jak St. Jimmy zasvětil JOS k užívání drog jako zmírnění bolesti, kterou prožívá každý den.

She's a Rebel - JOS spolu se St. Jimmym potkají na ulicí rebelku jménem Whatsername. Jak je v písni popisováno, působí na JOS jako ruční granát. Pro JOS je to láska na první pohled. Je to představení dívky, které způsobila zásadní převrat v srdci JOS. Nové pocity, přístup i nálada.

Extraordinary Girl - Znovu o Whatsername. Co k ní JOS cítí, co si o ní myslí atd.

Letterbomb - I když se s Whatsername sblíží, nastává definitivní rozchod. "Nobody likes you, everyone left you..."... takto se Whatsername vysmívá JOS a napíše mu dopis na rozloučenou. Napsala, že neměl dostatečný zájem a že není ten, za koho ho měla. "You're not the Jesus of Suburbia. The St. Jimmy is a figment of, your father's rage and your mother's love, that's made the idiot america"... tvrdí, že se JOS stal tím, co vždy nesnášel a opouští ho. "Well she said I can't take this place, I'm leaving you behind. She said I can't take this town I'm leaving you tonight..."

Wake Me Up When September Ends - JOS je opět sám. Ztratil přátele i jedinou dívku, kterou kdy miloval. Je pryč z domu, bez práce a je zpátky na začátku. Smutný a sám na ulici. Vnitřně je úplně na dně. Je to také song o zesnulém otci BJ, který zemřel rok předtím (září 1982), než bylo Billiemu 10 roků.

Homecoming (THE DEATH OF ST. JIMMY, EAST 12TH ST., NOBODY LIKES YOU, ROCK 'N' ROLL GIRLFRIEND) - JOS už nemá co dělat. Opět zůstal na ulici úplně sám. Tak kam má dál jít? Domů. V první části opouští ulice, vrací se zpátky a nechává Jimmyho za sebou. Pochopil, že odchod pryč nebylo řešení. Nezískal nic kromě poznání, že život není lepší v jiném prostředí. Příliš doufal, ale pak byl zklamaný. St. Jimmy ho zabil, ve smyslu citovém. St. Jimmy odešel i s duší JOS. Stále tu není nikdo, kdo by se o něj staral, nikdo nemá zájem. část druhá: JOS se přispůsobil, získal práci, ale žije jen ve vlastním světě. Ostatní lidé kolem něj jen procházejí. Raději by byl venku, obklopen "the underbelly", svými přáteli. Cítí se uvězněn. Cítí se sám a opět musí odejít. "This lifelike dream ain't for me"... Část třetí: Je stále deprimovaný ztrátou Whatsername a čeká, že se vrátí. Bohužel ne. Všechny jeho sny jsou v tuto chvíli děsivé. Její hlas neustále vtloukává do jeho hlavy: "NOBODY LIKES YOU, EVERYONE LEFT YOU..." Část čtvrtá: Je to pohled, od "Tunnyho" kluka, kterého potkal JOS potkal na ulici. Tunny žije rebelským životem, zatímco JOS hnije bez práce a bez pořádného života. Část pátá: JOS všechno akceptuje. Všechno si uvědomil a jen to akceptuje. Přichází domů. Je to zavádějící. Není si jistý, jestli je šťastný nebo ne. Je jen doma. žije a pouze...je.

Whatsername - I když je doma a normálně žije, stále lituje ztráty Whatsername. Je to už dlouho a on si nemůže vzpomenout na její jméno. Přemýšlí, jak se jí daří a může jen vzpomínat. Vše co mu zůstalo jsou jen vzpomínky na ni. Album končí snahou zapomenout: "If my memory serves me right, I'll never turn back time, forgetting you, but not the time."... Nelituje života na ulici, bere to jako velkou zkušenost, ale stále zkouší zapomenout na Whatsername, na bolest kterou mu způsobila a naopak.
AMERICAN IDIOT'S B-SIDES:

Governator - Napsán v souvislosti s Arnoldem Schwarzeneggerem. Opakují slavnou větu z Terminátora: I'll be back.

Shoplifter - Žijete se St. Jimmym. Musíte krást, aby jste si vystačili.

Favourite Son - Hymna G. W. Bushe. Nějak nesouvisí s příběhem.

TOO MUCH TOO SOON - Všechno je o Whatsername. Jak je potřebná a JOS začíná být otrávený.POZNÁMKY:


East 12th St. z písně Homecoming skutečně existuje. Je to místo v Oaklandu, kde BJ vyplňoval formulář po tom, co ho zadrželi při jízdě pod vlivem alkoholu.

Rock and Roll Girlfriend z písně Homecoming napsal Tre. Je založena na jeho životě.

Warning!

24. dubna 2006 v 16:00
Warning: Song je o odstranění všech předpisů a nařízení. Žiješ svůj vlastní život, rozhoduješ se sám.
Blood, Sex And Booze: Tenhle song je o perverzních věcech. Hodně podobný "Dominated Love Slave".
Church On Sunday: Je to o době, kdy Billie Joe zachraňoval manželství. "Když máte s někým dlouhodobý vztah, musíte ho udržet 'čerstvý' a to vyžaduje spoustu kompromisů." -Billie Joe
Fashion Victim: Tenhle song je o dnešní módě a o tom, jak lidi dokážou utratit všechny své peníze, jen aby do ní zapadli...
Castaway: Casteway je o Billieho experimentech při psaní songů pro album Warning. V písničce je obsažen odkaz na Boba Dylana a Bruce Springsteena. Tihle dva jsou dvěmi největšími vlivy na cd. Z BJ je trosečník (castaway), protože zná spousty svých starých punkrockových kamarádů, kteří ho kvůli téhle desce začnou nenávidět.
Misery: Je o dvojici lidí ze San Francisca. BJ říká, že jméno 'Mr Whirly' pochází ze songu Replacements. "Sledování Disneyho filmů vás změní. Melodie Misery zní, jako by pocházela přímo od Aladdina." - BJ.
Deadbeat Holiday: Song obsahuje poselství: Berte věci tak jak přicházejí a nenechte se jimi rozhodit.
Hold On: Tenhle song je životě, který žijete v osamění.. BJ ho napsal pro kamaráda.
Jackass: Povídá se, že tenhle song o Blink 182. Green Day prohlásili, že mají Blink rádi, ale že nikdy neměli rádi jejich hudbu. Když se nad tím zamyslíte, tak ten song zní, jako by byl napsán o Blink 182 ...:)
Waiting: Song je o tom, že se dočkáte něčeho, na co jste dlouhou dobu čekali.
Minority: Je to o tom být svůj, najít osobu, kterou chcete být. "Minority je o tom být osobnost. Je to jako projít temnem, aby si našel svoje místo a být osobou, kterou chceš být po celý život." -BJ
Macy's Day Parade: Billieho komentář ke komercialismu a o tom, jak lidé pořád touží po materiálních hodnotách. BJ vysvětluje, že potřebuje něco, ale není to nic materiálního, vše co chce je mít naději ve svůj život. " Je to o lžích a podvodech mezi kterými vyrůstáš a o tom, jak najít svou vlastní cestu." -BJ

Nimrod

24. dubna 2006 v 15:59
Nice Guys Finish Last:
Ironická písnička na pořekadlo "S poctivostí nejdál dojdeš".
Hitchin' A Ride:
O alkoholu, drogách, sociálních odpadlících
The Grouch:
O rozmrzelým starým člověku, který promrhal život.
Redundant:
Další zamilovaná písnička pro Adrienne.
Scattered:
Písnička zřejmě o depresi po hádce s Adrienne
All the Time:
Zpívá o tom, jak je lehké se zamotat do drog a zapomenot na čas...
Worry Rock:
Něco jak Scattered, ale z druhé strany (depresi má Adrienne).
Platypus (I Hate You):
O nenáviděné osobě.
Uptight:
O člověku, který chce spáchat sebevraždu
Last Ride In: instrumentální
Jinx:
O holce, která se zamilovala do Billieho.
Haushinka:
Asi pro neznámou holku, do které se BJ zamiloval.
Walking Alone:
O situaci, kdy se díky své prostořekosti člověk zbaví všech přátel.
Reject:
BJ referuje na dopis od rozčilené matky 8mi letého dítěte, které poslochá Green Day ( Někdy v roce 1995).
Take Back:
Písnička a Billieho vzteku na člověka, který mu přebral holku.
King for A Day:
O děcku, které se převléká do máminých šatů.
Good Riddance:
Poselství: Žijte svůj život naplno
Prosthetic Head:
O lidech, kteří žijí svůj život ve falešných představách.

Insomniac

24. dubna 2006 v 15:59
Armatage Shanks:
O Billieho paranoie.
Brat:
O bohatým děcku, které se nemůže dočkat, až rodiče natáhnou bačkory a bude dědit.
Stuck With Me:
O nedocenění Billieho lásky.
Geek Stink Breath:
O drogách (speed...)
No Pride:
O člověku bez sebeúcty.
Bab's Uvula Who?:
86:
Billie někoho "vykopává" ze svého života..
Panic Song:
O panice a chaosu.
Stuart And the Ave.:
O lásce...
Brain Stew:
O nespavosti. (BJ ji psal v době, kdy mu za krkem řval celou noc čerstvě narozený synek).
Jaded:
Písnička o tom, co si člověk myslí, když je sjetej.
Westbound Sign:
O Adrienne, když se stěhovala k Billiemu z domova.
Tight Wad Hill:
O místě, kde se můžou lidi dívat zdarma (na kopci) na fotbal.
Walking Contradiction:
O člověku, který se nedkáže kvůli svým problémům začlenit do společnosti.

Dookie

24. dubna 2006 v 15:56
Burnout:
O změnách povahy při dospívání
Having A Blast:
O vystresované osobě s násilnými sklony.
Chump:
O nenávisti ke klukovi, který chodí s holkou, do které je BJ zamilován.
Longview:
O lenochovi, který jenom sedí a čumí na bednu.
Welcome To Paradise:
Viz Kerplunk...
Pulling Teeth:
O Mikově přítelkyní Anastasii, která ho nechtěně zranila. Název je od Metallicy (Anesthesia Pulling Teeth)
Basket Case:
O někom, kdo je duševně na dně. Zřejmě z nešťastné lásky.
She:
Billie zpívá o stížnostech jeho přítelkyně.
Sassafras Roots:
O mrhání časem.
When I Come Around:
V podstatě o chození odnikud nikam.
Coming Clean:
Vyrůstající teenager, kterému nikdo nerozumí.
Emenius Sleepus:
O přátelství, které se mění v nepřátelství. (Mike)
In the End:
O dívce, kterou zajímá pouze to jak vypadá.
F.O.D.:
(Fuck Off and Die). BJ už je naštvaný, a tak F.O.D.
All By Myself:
Pravděpodobně o masturbaci. (Tre´)

Kerplunk

24. dubna 2006 v 15:56
2,000 Light Years Away:
BJ prožívá odloučení od Adrienne. Jak moc mu schází. Napsal ho v době, kdy ji poprvé políbil.
One For The Razorbacks:
O holce Juliet, která prožívá nešťastnou lásku a BJ se jí snaží pomoci. (Billieho skutečná známá, ze Shakespearem to nemá nic společného.)
Welcome To Paradise:
Tuto písničku napsal Billie, když se s Mikem přistěhovali do Oaklandu a s ještě dalšími členy punkové komunity bydleli v domě v Berkely, Californie. " Je to o západním Oaklandu, bydlení ve skladišti s mnoha lidmi, skupinou umělců a muzikantů, punkerů a vůbec všemi, co jsou jednou nahoře, pak zas na dně...tuláci, feťáci a zloději a taky tam žili mafiáni a jejich vedení. To není místo na večerní procházku, ale je to elegantní skladiště, kde můžete hrát třeba basketbal." Billie Joe
Christie Road:
Místo, po kterém BJ touží, neboť se tam cítí jako doma. "Tento song je o tom být na chvíli sám." BJ
Private Ale:
Billie napsal tuto píseň pro Adrienne, protože si přál, aby ho měla ráda.
Dominated Love Slave:
Písnička o masochismu... (Tre´) Neblaze proslulý song a biči, řetězech a dalších druhů excentrického otroctví.
One of My Lies:
Písnička o "nečestném" životě. Tenhle song se táže, jestli žijeme v nebi nebo v pekle. Billie se ptá, jestli je náš život jen velká hromada lží.
80:
Písnička pro Adrienne... Proč 80? V angličtině to zní jako Adrienne.
Android:
BJ přemýšlí, jak bude vypadat, až vyroste a zestárne.
No One Knows:
Písnička o tom, jak je BJ donucen rychle dospět proti jeho vůli. Vidí, jak se jeho svět mění před očima.
Who Wrote Holden Caulfield?: Tento song je o postavě Holdena Caulfielda z knihy The Catcher in the Rye od J.D. Salingera. BJovi byla tato kniha určena jako povinná četba, ale on ji pochopitelně nečetl. Později si jí ale opravdu přečetl a zjistil, že hlavní hrdina té knihy byl podobný vyvrhel jako sám Billie.
Word I Might Have Ate:
B.J. se obviňuje, zřejmě kvůli rozchodu. Tento song je o převzetí zodpovědnosti za své činy.
Sweet Children:
O dětech, které jsou ze všeho viněny, zatímco jiní "parchanti" to mají na svědomí. Také to byl původní název Green Day. A taky úplně první song, který napsali BJ a Mike spolu.
Best Thing In Town:
O holce, kterou BJ považuje za nejlepší ve městě
Strangeland:
Zřejmě složen na motivy nějaké knihy nebo filmu. Život je někdy podivný...
My Generation:
Remake písničky od The Who.

1,039/Smoothed Out Slappy Hours

24. dubna 2006 v 15:56 | GreenPajula
At The Library:
BJ napsal tuhle píseň o dívce, o které si sice myslel, že je ošklivá, ale říkal si, že by s ním mohla chtít chodit. Uviděl ji v knihovně, a tak se jí šel zeptat, jestli by s ním někam nezašla, ale ona ho odmítla, protože u přítele měla.

Don't Leave Me:
O někom, kdo byl pro Billieho důležitý a opustil ho.

I Was There:
Tento song napsal John Kriftmeyer (Al Sobrante) o svém působení ve skupině. O vzpomínkách. A o tom, jak ho mrzí, že pořád někam odjíždí.

Disappearing Boy:
Billie napsal tuto píseň už když byl mladší o tom, jak byl opuštěný a o tom, jak se cítil být pro každého neviditelný.

Green Day:
O tom jak si začít vážit maličkostí. "Green Day" je označení pro den, kdy neděláte nic kromě toho, že hulíte.

Going to Pasalacqua:
Billie napsal tento song o dívce jménem Jennifer, do které byl zamilovaný.

A/NEBO:

Pasalacqua je pohřební síň v Rodeu, Californii.

16:
Jaké toe v 16 letech. O čelení faktu, že už dospíváte a musíte se postavit k životu čelem.

Road to Acceptance:
O Billieho přání, aby ho lidé respektovali a nebyl jen vyvrhelem.

A/NEBO:

O tom, jak moc si přeje jednotnost pro všechny, bez ohledu na vzhled (co se týče barvy pleti, stylu, atd.)

The Judge's Daughter:
Písnička o hledání dokonalé holky.

Paper Lanterns:
BJ zpívá o holce, do které je patrně zamilovaný, ale zůstávají "pouze přáteli".

Why Do You Want Him?:
Billie nemůže pochopit, proč jeho máma chce svého přítele. Tento song byl vůbec první, co kdy BJ napsal. Napsal ho ve 12 letech!

409 in Your Coffeemaker:
O snění..

A/NEBO:

Když byl BJ mladší, tak dal 409 (nvm co tim je myšleno ae?) do kafe svého učitele.

Knowledge:
Remake písničky od Operation Ivy.

1,000 Hours:
Přemýšlí o holce, kterou znal.

Dry Ice:
O pocitu, kdy nemůžete někoho opačného pohlaví dostat z hlavy a musíte na něj pořád myslet.

Only Of You:
Něco jako Dry Ice.

The One I Want:
Opět zamilovaná píseň. Jasná a zřetelná.

I Want To Be Alone :
BJ chce být sám...
 
 

Reklama